| Nome da Marca: | GQZ |
| Número do modelo: | XU060094 XU060111 |
| MOQ: | 5 unidades |
| preço: | $50 – $90 |
| Prazo de entrega: | 5-8 dias úteis após receber o seu pagamento |
| Condições de pagamento: | D/A,D/P,T/T |
The XU060094 crossed cylindrical roller slewing bearing is designed for medium-load, high-precision applications that require smooth rotation, stable performance, and long-lasting durability.
This bearing combines a cross cylindrical roller structure with a robust design to support axial, radial, and moment loads simultaneously, making it ideal for applications in precision machinery and automation systems.
Factory direct pricing and wholesale options are available. Contact us today to get a quote within 24 hours.
This model is perfect for applications in:
Ideal for medium-load and high-precision applications, providing reliable performance for precision-driven systems.
![]()
Enhances machining accuracy and system stability in applications that require precision and reliability.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Model | XU060094 |
| Inner Diameter (ID) | 57 mm |
| Outer Diameter (OD) | 140 mm |
| Width | 26 mm |
| Structure | Cross Cylindrical Roller Slewing Bearing |
| Gear Type | Without Gear |
| Material | High-quality Bearing Steel |
| Load Type | Axial, Radial, Moment Load |
| Application | CNC / Automation / Robotics |
| Customization | Available |
Related Models for Selection
| INA | Weight (Kg) | Da | di | La | dB | na | Li | H | h | da | Di | ds | ts |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| XU050077 | 1.4 | 112 | 40 | 97 | 6.6 | 6 | 56 | 22 | 21 | 74 | 77.5 | 11 | 5.5 |
| XU060094 | 2.4 | 140 | 57 | 120 | 9 | 6 | 70 | 26 | 25 | 93.4 | 94.6 | 15 | 6 |
| XU060111 | 1.2 | 145.79 | 76.2 | 133.1 | 6.9 | 8 | 88.9 | 15.87 | 15.87 | - | 111.8 | 11 | 6.35 |
| XU080120 | 4 | 170 | 69 | 177.8 | 9 | 6 | 90 | 30 | 29 | 119.4 | 120.6 | 15 | 9 |
| XU080149 | 3.6 | 196.85 | 101.6 | 147.8 | 6.9 | 16 | 115.8 | 22.22 | 22.22 | - | 149.6 | 11 | 6.35 |
| XU120179 | 7 | 234 | 124.5 | 214 | 11 | 12 | 144.5 | 35 | 30 | 178 | 180 | - | - |
| XU120222 | 12 | 300 | 140 | 270 | 16 | 12 | 170 | 36 | 30 | 220 | 222 | - | - |
| XU160220 | 16 | 302 | 138 | 270 | 18 | 10 | 170 | 46 | 41 | 219 | 221 | - | - |
| XU160260 | 15 | 329 | 191 | 305 | 14 | 20 | 215 | 46 | 41 | 259 | 261 | - | - |
| XU080264 | 6.9 | 311 | 215.9 | 295.3 | 8.7 | 12 | 231.8 | 25.4 | 25.4 | 263.4 | 264.6 | 13.7 | 8.6 |
| XU180380 | 45 | 485 | 275 | 453 | 18 | 16 | 307 | 55 | 50 | 379 | 381 | - | - |
| XU160405 | 25 | 474 | 336 | 450 | 14 | 30 | 360 | 46 | 41 | 404 | 406 | - | - |
| XU080430 | 12 | 480 | 380 | 462 | 9 | 20 | 398 | 26 | 26 | 429.4 | 430.6 | 15 | 9 |
| XU180412 | 40 | 501 | 324 | 469 | 18 | 18 | 356 | 55 | 50 | 411 | 413 | - | - |
| XU180433 | 42 | 522 | 344 | 4190 | 18 | 20 | 376 | 55 | 50 | 432 | 434 | - | - |
| XU220460 | 64 | 568 | 356 | 524 | 22 | 18 | 396 | 64 | 59 | 459 | 461 | - | - |
| XU180475 | 46 | 562 | 388 | 530 | 18 | 20 | 420 | 55 | 50 | 474 | 476 | - | - |
| XU300515 | 115 | 646 | 384 | 598 | 26 | 18 | 432 | 86 | 79 | 514 | 516 | - | - |
| XU240545 | 94 | 655 | 435 | 615 | 22 | 24 | 475 | 79 | 72 | 544 | 546 | - | - |
| XU220574 | 82 | 680 | 468 | 640 | 22 | 20 | 508 | 68 | 61 | 573 | 575 | - | - |
| XU300586 | 115 | 704 | 468 | 664 | 22 | 18 | 508 | 86 | 79 | 585 | 587 | - | - |
| XU280680 | 120 | 798 | 565 | 755 | 22 | 30 | 605 | 79 | 72 | 679 | 681 | - | - |
| XU300785 | 155 | 900 | 670 | 860 | 22 | 36 | 710 | 86 | 79 | 784 | 786 | - | - |
| XU260823 | 140 | 933 | 713 | 893 | 22 | 36 | 753 | 79 | 72 | 822 | 824 | - | - |
| XU160897 | 67 | 976 | 818 | 944 | 18 | 36 | 850 | 50 | 43 | 896 | 898 | - | - |
Not sure which model fits your application? Contact us for selection support.
Looking for a reliable slewing bearing supplier?
Send your inquiry today to get:
Click “Chat Now" to contact us directly.
Q1: Is XU060094 suitable for CNC machines?
Yes, it is designed forprecision-driven applications, such as CNC machines, robotics, and automated systems that require stable, smooth rotation.
Q2: Is this an original INA product?
No, this is not an original INA product.
It is a compatible replacement manufactured by GQZ Bearing with similar performance and dimensions.
Q3: Can you provide customization?
Yes, customization is available based on specific technical requirements or drawings.